THE VIRTUAL VIENNA ACCOUSMONIUM 

Vídeňský skladatel akusmatické hudby Thomas Gorbach spolu se svým mexickým kolegou Enriquem Mendozou představí světovou premiéru The Virtual Vienna Acousmonium – projekt reprodukce zvuku z vícekanálového audiosystému a otevřených sluchátka. Projekt jeho autoři uvedou ve vodojemech na Žlutém kopci, kam umístí 26 reproduktorů, jejichž zvuk v kombinaci s poslechem z otevřených sluchátek vytvoří naprosto ojedinělé imerzivní pole.  

The Virtual Vienna Acousmonium vychází z uměleckého výzkumného projektu HADS (Hybrid Audio Diffusion System), který využívá tuto speciální konfiguraci reproduktorů a sluchátek, aby zpochybnil a zároveň rozšířil možnosti akusticko-prostorového vnímání. Toto jedinečné spojení technologie a zvuku nabídne novou dimenzi poslechového zážitku.
 
V rámci přibližně 50minutového reprodukovaného koncertu zazní hudba čtyř autorů, složená, popř. upravená přímo pro tento reprodukční systém – mimo Thomase Gorbacha a Enriquea Mendozy zazní skladby od Annette Vande Gorne a vynálezce akusmonia a světového průkopníka prostorové akusmatické hudby Françoise Baylea.




THOMAS GORBACH

Je čas představit si Thomase Gorbacha, klíčovou postavou projektu The Virtual Vienna Acousmonium! Tento vídeňský skladatel a propagátor akusmatické hudby spustil v roce 2007 první koncertní sérii pro akusmatickou hudbu v Rakousku a se sdružením THE ACOUSMATIC PROJECT postavil vůbec první rakouské akusmonium. Původní sestavu 8 jednotek Gorbach postupem času rozšířil na více než 60 reproduktorů různých charakteristik, které do prostoru rozmisťuje dle pečlivého plánu,  uvážení a dlouhodobých, experimenty ověřených zkušeností. Gorbach zkoumá různé metody zvukových projekcí v prostoru, živou zvukovou difúzi a vynalezl vlastní systém ovládání prostorového zvuku, přičemž v této oblasti dosáhl nebývalého mistrovství.  

Jsme nadšení a zároveň poctěni, že pro představení svého nejnovějšího projektu The Virtual Vienna Acousmonium, ve kterém kombinuje klasické akusmonium s ambisonickým formátem a binaurálním poslechem z otevřených sluchátek, si Thomas Gorbach vybral festival SONDA.





FRANCOIS BAYLE

Francois Bayle narozený v roce 1932 na Madagaskaru je legendární skladatel a průkopník akusmatické hudby – abstraktní elektroakustické hudby výrazně pracující s prostorovou distribucí zvuku. Na konci padesátých let 20. století se Bayle připojil k organizaci pro výzkum elektronické hudby Groupe de Recherches Musicales Pierra Schaeffera, kterou od roku 1966 až do konce 90. let vedl. Byl to právě François Bayle, kdo v roce 1974 přišel s nápadem vytvořit Acousmonium – rozsáhlou sestavu reproduktorů pro prostorové koncerty akusmatické hudby. Jeho práce s prostorovým aspektem zvuku dosáhla nebývalého mistrovství.

Francois Bayle byl a stále je nesmírně plodná a pro rozvoj elektroakustické hudby klíčová postava. Mimo jiné stál u zrodu gramofonové řady Collection Ina GRM, organizuje koncerty a rozhlasové vysílání a stále podporuje vývoj technologicky vyspělých hudebních nástrojů (Syter, GRM tools, Midi Formers, Acousmographe). V roce 1993 založil Acousmathèque, hudební knihovnu obsahující asi 2000 skladeb zkomponovaných od roku 1948. Po odchodu z GRM v roce 1997 založil vlastní studio a vydavatelství Magison.

Bayleho tvorba se vyznačuje mistrovským řemeslem a vytříbeným hudebním myšlením. Doposud složil 99 děl.

Je nám ctí, že na festivalu SONDA zazní v plném prostorovém provedení skladba Déplacements (2011) od tohoto klíčového skladatele.




ANNETTE VANDE GORNE

Belgická skladatelka elektroakustické hudby studovala elektroakustickou kompozici u G. Reibela a P. Schaeffera na Pařížské národní konzervatoři. Je uměleckou ředitelkou International Acousmatic Festival of Brussels: L'espace du Son (1984, každoročně od roku 1994), kde představuje autory akusmatické hudby na vlastním akusmoniu sestaveném z 60 reproduktorů.

Vyučuje elektroakustickou kompozici na konzervatořích v Liège (1986), Bruselu (1987) a Mons (1993). Založila a vede neziskové sdružení „Musiques & Recherches“ a studio „Métamorphose d'Orphée“ (1982). V roce 1985 získala cenu SABAM (Belgická autorská společnost) „Music's Year “ a „Fuga price“ v roce 1995.

V současné době studuje různé typy zvukových energií přírody; využívá je tak, jak jsou, nebo je transformuje ve studiu, aby vytvořila abstraktní a expresivní hudební jazyk.





ENRIQUE MENDOZA

Enrique Mendoza se narodil v Mexico City a žije ve Vídni. Zabývá se elektroakustickou hudbou, akustickou kompozicí, live electronics a živou zvukovou difuzí. Jeho elektroakustické kompozice a performance využívají DIY analogové oscilátory, lo-fi minisyntezátory, vlastní software, 3D imerzivní hudební technologie a multikanálové systémy. Enrique získal zakázky, ocenění a granty od institucí a souborů z celé Evropy, USA, Asie, Jižní Ameriky a Mexika. Enrique získal magisterský titul na Conservatorium van Amsterdam a v současné době absolvuje umělecký doktorát na Soukromé univerzitě Antona Brucknera v rakouském Linci, kde přednáší v oboru digitálních hudebních technik. Jeho výzkumné téma se zabývá elektroakustickou hudební kompozicí pro hybridní zvukové difúzní systémy.









©FESTIVAL SONDA

2023